-> STRONA G_ÓWNA <-
STYCZEŃ/LUTY 2014
Zakończyliśmy prace nad przywróceniem do stanu satysfakcjonującego schron bojowy numer 417, znajdujący się pod ulicą przy budynku dawnego klubu Neptun. Dnia 19 lutego, w ramach "Zimy w Twierdzy Głogów", schron zostanie udostępniony do zwiedzania.

Schron 417

Schron 417

Schron 417

Schron 417

Schron 417

Schron 417

Schron 417

Schron 417

Schron 417

WRZESIEŃ 2013
22 września 2013; wraz z Wiceprezesem Piotrem Rąpałą oraz miłośnikiem historii miejskiej - Mateuszem Winiarskim, członkowie GROT'u przystąpili do prac konserwatorskich obiektów militarnych. Przypominamy, że farby otrzymaliśmy z Urzędu Miasta głównie dzięki wsparciu Pana Przemysława Bożka oraz Pana Józefa Wilczaka.

Zatoka 1

Zatoka 2

Zatoka 3

Zatoka 4

Zatoka 5

Zatoka 1

Zatoka 2

Zatoka 3

Zatoka 4

Zatoka 5

Zatoka 5

STYCZEŃ 2012
"... od 4 miesięcy jako Motorowodni Głogów -oddział Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak- staramy się o pozwolenie na uprzątnięcie tego terenu. Sprawa ruszyła się nareszcie pod koniec ostatniego tygodnia. I już od poniedziałku 23 stycznia razem z ludźmi RZGW z Bytomia Odrzańskiego pracujemy nad oczyszczeniem tego terenu. Pomagają nam w tym wszystkim również członkowie timu 4x4 Cieszymy się również, że otrzymamy pomoc z miasta.
Prezes STiR Zwiedzak Bartosz Ławrowski
"

GROT także nie pozostał obojętny na wezwanie, staramy się pomóc oczyszczając przedwojenne 'slipy' wraz z miłośnikami historii z Głogowskiego Forum Historycznego.

Zatoka 1

Zatoka 2

Zatoka 3

Zatoka 4

Zatoka 5

GRUDZIEŃ 2011
W grudniu zaczęliśmy "Projekt Einmann". Akcja polega na wydobyciu, czasem tylko renowacji jedno-dwuosobowych schronów drugowojennych, których -na szczęście- mamy kilka na terenie miasta. Pierwszy z nich jest już wywieziony i czeka na remont. O całej akcji do poczytania w dziale NAPISALI O NAS).

Einmann 1

Einmann 3

Einmann 4

Einmann 5

MAJ 2011 -akcja 1
GROT po rozmowie z właścicielem Portu - Panem Stawińskim i uzyskaniem zgody na eksplorację obiektu zaczął kilkudniowe prace. W ich wyniku światło dzienne ujrzał zasypany po wojnie schron drugowojenny z linii Oderstellung, noszący numer 424. Wewnątrz niemal kompletny, z wszelkimi sprzętami codziennego użytku. Dzięki GROT'owi obiekt wpisamny został do gminnej ewidencjio zabytków. Polecamy artykuł na temat prac w czasopiśmie "Odkrywca", luty 2012 (wkrótce w dziale NAPISALI O NAS). Obiekt został dokładnie zmierzony, a szczegółowy opis oraz rysunki techniczne posiada Stowarzyszenie GROT.

Schron 2

Schron 3

Schron 4

Schron 5

Schron 1

MAJ 2011 -akcja 2
GROT nie śpi. Za dużo do zrobienia, za mało czasu. Takie właśnie rarytasy decydują o tym, że jeszcze mamy ochotę cokolwiek w tym mieście zrobić. GROT dysponuje nagraniem obiektu z ul. Ślusarskije, na której właściciel zakładu mechanicznego -Pan Zdzisław Kozioł- wybudował dom jednorodzinny na NIEMAL NIETKNIĘTYM schronie drugowojennym, poza tym w ogrodzie ma... zakopaną 22 metrową wieżę obserwacyjną! Sam obiekt zamaskowany był budynkiem wojskowym - na zdjęciach lotniczych z lutego 1945 r. widać zadaszenie wieży oraz cień, jaki rzuca na teren koszar wojskowych (Luttich Kaserne). GROT jest przekonany o tym, iż opisywany obiekt był schronem dowodzenia. Właścicielem fotografii czarno-białej jest Pan Zdzisław Kozioł.

Wieża 1

Schron 2

Schron 3

Schron 4

Schron 5MAJ 2010
Łukasz Wojnar z Polkowic był pomysłodawcą akcji rewitalizacji cmentarza ewangelickiego w Moskorzynie, tzw. "poniemieckiego" cmentarza - zapomnianego, zarośnietęgo i zniszczonego... Niewiele z takich miejsc zachowało się; większość cmentarzy Głogowskich już nie istnieje, nagrobki zostały zniszczone lub wykorzystane powtórnie przez kamieniarzy. Zniknęły miejsca zadumy przypominające, że w pewnej chwili każdy z nas jest równy. W akcji brały udział (przynajmniej na początku) 4 osoby, w tym m.in. Pani Prezes "Towarzystwa Ziemi Polkowickiej". Głogowianie -późniejsi członkowie GROTu- także pomagali w miarę swoich sił.
Więcej informacji TUTAJ. Poniżej krótka fotorelacja.

Moskorzyn 1

Moskorzyn 2

Moskorzyn 3

Moskorzyn 4


Projekt i wykonanie: Łukasz Jedynak Wszelkie Prawa Zastrzeżone! @ 2011 r.